Léčení s mandalami + cvičení

by - září 22, 2019

Moderní způsob života ve stresu může způsobit, že se začnete cítit odloučeni od svého pravého já a odděleni od svých nejhlubších přání a tužeb. Práce s mandalami vám může pomoci znovu sjednotit tělo, mysl i ducha a najít ztracené propojení se sebou samými. 


Carl Jung 
Mnoho lidí užívá mandaly k meditaci, jiní zase k terapii a léčení. Carl Jung je velmi často používal se svými pacienty. Při jejich kreslení se pacienti spojovali s vlastním podvědomím, což jim umožňovalo řešit své problémy. Sám Jung po určitý čas kreslil mandaly každý den - a prohlásil, že mu v těžké době velice pomohly k osobní transformaci a léčení. Mnoho psychologů, terapeutů i léčeben používá kreslení nebo vybarvování mandal jako formu terapie. 

Jednota těla, mysli a ducha
V naší moderní kultuře jsme často velice vzdáleni vlastnímu tělu. Během vybarvování nebo kreslení mandal při zpracování osobních, psychických nebo duchovních témat dostáváme tělo a duši do souladu s našimi nejhlubšími potřebami. Rytmické pohyby při vybarvování působí na tělo podobně jako modlitební korálky při odříkávání manter v buddhistické tradici nebo opakování modliteb v tradici katolické či islámské. Modlitební korálky či růžence totiž neslouží pouze k zajištění správného počtu opakování, ale také přivádějí duši i tělo, obojí společně, do meditativního stavu. Proto vybarvování nebo kreslení archetypálních tvarů mandal během meditace uvádí tělo, mysl a duši do společného jednotného úsilí. 

Cvičení pro léčení s mandalou:
Jakkoli onemocníte, vždy je dobré pracovat na zlepšení svých duševních postojů, protože psychika s fyzickým stavem souvisí víc, než by se mohlo zdát. Ať již trpíte fyzicky nebo duševně, mandaly vám pomohou smířit se s bolestí nebo nemocí, což je prvním krokem k jejímu uvolnění a návratu ke zdraví. 

Najděte si pro sebe klid. Nejdříve si lehněte s rukama podél boků, uvolnětě se a pomalu dýchejte. Zaměřte se na bolest nebo nemoc uvnitř. Nechte ji, aby se zvedla k povrchu vaší mysli a těla. Nyní se posaďtě a nakreslete vnitřní mandalu bolesti  tak, že vyjádříte své vnitřní já spontánně na papír, jakýmkoli způsobem, o kterém máte pocit, že je správný. Každou emoci a pocit, který jste si spojili s nemocí, vyjádřete v kruhu. Buďte ke své nemoci upřímní. Pokud cítíte  beznaděj, zkuste tomuto pocitu dát ve své kresbě tvar a barvu.

Kresleno: CLIP studio Paint

Mohlo by vás také zajímat

0 komentářů