O mně

Na začátku všeho je vždycky prázdný list. 

Kreslit mě baví asi od chvíle, kdy jsem se naučila držet tužku. Střídají se u mě  období, když mě to baví víc a kdy míň, ale tak to mám se vším. Zajímá mě příliš mnoho věcí na to, abych se dlouhodobě věnovala jedné jediné. Přesto se ke kreslení opakovaně vracím. Jednoduše pokračuju tam, kde jsem předtím skončila. Ráda sleduju a zkouším nové techniky kresby, ale mým oblíbencem zůstává akvarel.

K mandalám jsem se dostala přes umělecké omalovánky od úžasných ilustrátorů  jako je Kerby Rosanes, Tomislav Tomić, Johanna Basford, Hanna Karlzon..., díky kterým jsem zjistila, že dát něčemu barvy a hrát si s tím je super, člověk si u toho odpočine, vypne, ale z výsledku nemá takovou radost, jako z toho, co vytvoří sám od prvního tahu tužkou. Proto jsem zkusila kreslit mandaly. Líbily se mi a geometrie a opakující se obrazce mi nepřišly jako nic složitého. Po nějaké době jsem zjistila, že při kreslení mandal pro mě přestává existovat čas a skvěle si u toho utřídím myšlenky. Je to pro mě taková duševní hygiena. 

Mandaly nutí upínat smysl jasným směrem. Jejich kreslení je velmi harmonizující. Jsou všude kolem nás i když si jejich přítomnost třeba ani neuvědomujeme. Výborně fungují jako podpůrná alternativní léčba, když trpí nejen tělo, ale i psychika. Jejich duchovní přínos znali už staří keltové a téměř každé lidské pokolení s nimi nějakým způsobem pracovalo a pracuje dodnes. Jsou zkrátka staré jako lidstvo samo. 

Pokud se o mandalách chcete dozvědět víc, připojte se ke mě na mé tvůrčí cestě.

Eliška Kobzová
Kontakt: mandalas.cz@gmail.com

Žádné komentáře:

Okomentovat