Na začátku všeho je vždycky prázdný list.  Kreslit mě baví asi od chvíle, kdy jsem se naučila držet tužku. Střídají se u mě  období, k...

Moje cesta

Na začátku všeho je vždycky prázdný list. 

Kreslit mě baví asi od chvíle, kdy jsem se naučila držet tužku. Střídají se u mě  období, když mě to baví víc a kdy míň, ale tak to mám se vším. Zajímá mě příliš mnoho věcí na to, abych se dlouhodobě věnovala jedné jediné. Přesto se ke kreslení opakovaně vracím. Jednoduše pokračuju tam, kde jsem předtím skončila. Ráda sleduju a zkouším nové techniky kresby, ale mým největším favoritem jsou už nějakou dobu akvarelové pastelky.

K mandalám jsem se dostala přes umělecké omalovánky od skvělých ilustrátorů  jako je Kerby Rosanes, Tomislav Tomić, Johanna Basford, Hanna Karlzon..., díky kterým jsem zjistila, že dát něčemu barvy a hrát si s tím je super, ale z výsledku člověk nemá takovou radost, jako z toho, co vytvoří sám od prvního tahu. 
 

A proč zrovna mandaly? 

Protože kruh je symbolem jednoty, síly a pořádku a to jsou věci, které v životě často postrádám. Na rozdíl od mého těla je moje mysl neskutečně hyperaktivní, nezastavitelná. Kreslení mandal se pro mě stalo takovou duševní hygienou. Když mám pocit, že je toho na mě moc nebo mě převálcují emoce a já nedokážu racionálně uvažovat, sednu si a nakreslím mandalu - něco, co má řád, z čeho vyzařuje klid. Tím, jak se soustředím na obrazce v mandale, se moje splašená mysl uklidní a mně se pak s klidnou hlavou funguje podstatně líp. Je to velmi účinný nástroj k sebereflexi, doporučuju :) 

Líbí se mi, že mandaly tady jsou pro každého a každý si je může pojmout po svém. Tu energii, kterou do nich vkládáme jejich kreslením, si můžeme v mandale uchovat a když se pak na ní podíváme, vybaví se nám třeba nějaké hezké vzpomínky. Nebo naopak do nich můžeme dát energii, které se chceme zbavit a ona zůstane "zamčená" v mandale a už na nás nemůže. Nad mandalou se dá meditovat, některé mohou vyzařovat i léčebnou nebo štěstí nosící energii. Jejich možnosti jsou neomezené.

Mandaly jsou s námi tisíce let. Jejich duchovní přínos znali už staří keltové a téměř každé lidské pokolení s nimi nějakým způsobem pracovalo a pracuje dodnes. Jsou doslova staré jako lidstvo samo.

Pokud se o mandalách chcete dozvědět víc, připojte se ke mě na mé tvůrčí cestě.

Eliška Kobzová
Kontakt: mandalas.cz@gmail.com

0 komentářů: